top of page

MAAI – co to takiego ?

Często przychodząc na zajęcia sztuk walki słuchamy od prowadzącego Sensei’a czy Sempai’a między innymi o odległości w trakcie wykonywania technik, jest to jednak również czas, prędkość jak i moc.

Uważam, że prawidłowy dystans w sztukach walki jest zwykle związany z sytuacją, w której się w danym momencie znajdujemy, przykładem może być ukłon, kamae, miecz lub inna broń, albo uderzenie. Dodatkowo należy uwzględnić czynnik prędkości ruchu.

Znaczenie słowa MAAI w sztukach walki głębsze znaczenie niż w kanji języka japońskiego.

Maai w japońskich sztukach walki oznacza „zaangażowanie w dystans” czyli w odległość pomiędzy Tobą a Twoim przeciwnikiem lub przeciwnikami w szeroki słowa tego znaczeniu, jest to również czas potrzebny na pokonanie tego dystansu oraz kąt jak i rytm wykonania ataku, obrony. Należy to również rozumieć jako pozycję w której możesz się znaleźć i tą, z której możesz zaatakować.

Jeśli jesteś w stanie utrzymać maai, próbując jednocześnie powstrzymać przeciwnika przed posiadaniem maai to jesteś w stanie zadać cios (wykonasz technikę) przed i na swoim przeciwniku.

Idąc dalej i opierając się na słowach, które możemy usłyszeć podczas treningu pomagają nam osiągnąć maai są to słowa (motto chikaku) – bliżej oraz (motto tōku) – dalej. Jeśli Sensei lub Sempai podczas treningu zauważają, że któryś ze studentów nie jest w stanie osiągnąć właściwego maai mogą użyć polecenia motto chikaku lub motto tōku, abyśmy dostosowali się do właściwej odległości.

Słowo (motto) tłumaczy się dosłownie jako (więcej).

Słowo(chikaku) tłumaczy się dosłownie jako (blizej).

Słowo(tōku) tłumaczy się dosłownie jako (dalej).

Jeśli chcesz aby korekta odległości maai była lekko skorygowana czyli wymaga to niewielkiego ruchu wtedy możesz zmienić słowo (motto) na (chotto) co oznacza dosłownie (trochę).

155 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page