top of page

​Etykieta Dojo nie jest formą okazywania uwielbienia dla instruktora, Aikido oraz Aikibujutsu jak i Shinkendo – jest tylko zbiorem zasad ułatwiających studiowanie oraz praktykowanie tych Sztuk Walki. Postępując według zasad etykiety okazuje się szacunek dla twórców Sztuk Walki i swojego instruktora, wszystkich trenujących, a także dla samego siebie.

 

  1. Zwracając się do instruktora należy zawsze używać zwrotu „Sensei”- nauczyciel, mistrz.
     

  2. Jeśli zajęcia prowadzi, starszy uczeń nie posiadający stopnia instruktora, stopnia mistrzowskiego należy zwracać się do niego „Sempai”.
     

  3. Dbaj o czystość swojego dojo oraz maty. Dbaj o swoją higienę i czystość ubioru do treningu.
     

  4. Jeśli spóźniłeś/aś się na trening przebierz się w szatni i po wejściu do dojo usiądź w seiza na brzegu maty lin jeśli mata nie jest rozłożona tuż przy wejściu na dojo.
     

  5. Od Ciebie zależy bezpieczeństwo Twoje, partnera i osób trenujących obok. Patrz jak wykonujesz techniki by nie zagrażać osobom trenującym i postronnym obserwującym trening. Zawsze technika musi być dopasowana do umiejętności i zaawansowania Twojego partnera.
     

  6. O problemach zdrowotnych, niepokojących objawach uczestnik zajęć ma obowiązek zawiadomić instruktora przed treningiem lub w jego trakcie, jeżeli objawy te pojawiły się dopiero wtedy. Każdy wypadek należy natychmiast zgłosić instruktorowi.
     

  7. Jeśli nie wiesz jak wykonać jakąś technikę, poproś instruktora o wyjaśnienia – podejdź do niego – uważając by innym trenującym nie przeszkadzać ukłoń się stojąc i zadaj pytanie. Nie krzycz z daleka nie machaj ręką.
     

  8. Zawsze kiedy chcesz opuścić wcześniej dojo przed skończeniem treningu albo np. do toalety powiadom o tym instruktora.
     

  9. Jeśli instruktor pokazuje część techniki nie wykonuj jej całej sądząc, że wiesz co będzie następne.
     

  10. Gdy zostaniesz wywołany/na na środek przez instruktora krzyknij „hai”, ukłoń się i jak najszybciej wystąp na środek. Po skończeniu demonstracji podziękuj instruktorowi i wróć na miejsce.
     

  11. Jeśli nie wiesz jak się zachować w danej sytuacji zapytaj się instruktora lub starszego ucznia.
     

  12. Kiedy w dojo nie ma instruktora należy słuchać poleceń ucznia najstarszego stopniem. Pamiętaj, iż prowadzący trening jest osobą najważniejszą w dojo.
     

  13. Jeśli Twoje gi wymaga poprawy, ukłoń się partnerowi i odwróć się do niego tyłem i popraw je . Jak już to zrobisz ukłoń się ponownie i wróć do treningu.
     

  14. Jeśli nie zgadzasz się z partnerem w kwestii wykonania jakiejś techniki nie kłuć się, tylko zapytaj prowadzącego trening by wyjaśnił sposób wykonania techniki.
     

  15. Jeśli w dojo wykonuje kilka grup różne techniki i chcesz zmienić swoją technikę poproś o to instruktora.
     

  16. Jeśli organizacja dojo wymaga specjalnych przygotowań, zawsze pomagaj przy tych przygotowaniach (np. przy rozkładaniu, składaniu i czyszczeniu maty jak i posadzki w dojo) – jest to honor i zaszczytny obowiązek każdego ucznia.
     

  17. Trenując w innym dojo zawsze zapoznaj się z zasadami. Pamiętaj, że Twoje zachowanie zawsze rzutuje na Twoje własne dojo. Jesteś wizytówką Twojego dojo i samego siebie.
     

  18. Nauka Sztuk Walki jest możliwa tylko w atmosferze ufności i szacunku, którą żywi się zarówno wobec samego siebie jak i instruktora. Techniki nie można sobie kupić, trzeba się jej nauczyć, a to wymaga czasu i wielu godzin spędzonych na treningu pod okiem swojego nauczyciela.

Etykieta.png

Etykieta Dojo

Etykieta dla odwiedzających Dojo

  1. Jeśli nie przyszedłeś do dojo poćwiczyć, a tylko popatrzeć, usiądź na widowni i w milczeniu obserwuj ćwiczących.
     

  2. Na matę można wejść tylko boso – zabronione jest wchodzenie w butach lub klapkach.
     

  3. Przed wejściem do dojo wyłącz telefon komórkowy. Jeśli musisz rozmawiać, uczyń to na zewnątrz sali.
     

  4. Podczas treningu nie komentuj zachowań instruktora lub ćwiczących.
     

  5. Jeśli chcesz czegoś się dowiedzieć, poproś instruktora o wyjaśnienia przed lub po treningu.
     

  6. Nie przeszkadzaj w żaden sposób ćwiczącym w dojo.

bottom of page