top of page
Pierwszy-trening.png

Pierwszy trening

 1. Przed rozpoczęciem zajęć poinformuj instruktora o tym, że będziesz ćwiczyć po raz pierwszy. W ten sposób instruktor zwróci na Ciebie specjalną uwagę podczas treningu.
   

 2. Poinformuj instruktora o ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania ćwiczeń, technik. Jeśli miałeś/aś wcześniej kontuzje albo problemy zdrowotne – instruktor musi o tym wiedzieć.
   

 3. Najważniejszą osobą na treningu jest instruktor – podczas zajęć jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich ćwiczących w Dojo. Dlatego należy wykonywać wszystkie jego polecenia (wyjątek – punkt 2).
   

 4. Najlepszym strojem do treningu jest keikogi – specjalny biały strój do ćwiczeń składający się z bluzy, spodni oraz pasa. W Shinkendo dodatkowo należy wyposażyć się dodatkowo w hakama (szerokie spodnie maskujące układ nóg). Jeżeli nie posiadasz keikogi wystarczą długie spodnie dresowe oraz t-shirt, bluza dresowa z długim rękawem.
   

 5. Przed wejściem do dojo czy na matę lub udając się do szatni, z szatni do toalety, załóż klapki (zori). To ważne by do dojo(miejsca treningów) i na matę wnosić brudu. Pamiętaj, że czystość maty oraz całego Dojo zależy również od Ciebie.
   

 6. W Dojo i na macie ćwiczymy na boso. Możesz jednak ćwiczyć w skarpetach lub specjalnych bytach typu ”tabi”. W Shinkendo dopuszczalne jest obuwie zmienne typu „tenisówka”.
   

 7. Przed treningiem zdejmij wszelką biżuterię oraz zegarek. W ten sposób chronisz siebie i innych od drobnych urazów.
   

 8. Staraj się krótko obcinać paznokcie, aby nie podrapać swojego partnera.
   

 9. Przed wejściem do Dojo wyłącz lub wycisz telefon komórkowy. Jeśli jednak zapomniałeś/aś o tym i Twój telefon dzwoni, wyłącz go bez odbierania. W nagłych przypadkach odbierz telefon i wyjdź poza dojo by nie przeszkadzać innym w treningu. Po powrocie czekaj na pozwolenie od instruktora by dołączyć do trenujących.
   

 10. Jeśli wchodzisz lub wychodzisz z dojo obróć się twarzą w stronę kamizy (ściany honorowej najczęściej z kaligrafią szkoły, sztuki walki). Kłaniająć się pozdrawiasz wszystkich ćwiczących w dojo.
   

 11. Przed treningiem i na jego zakończenie studenci (uczniowie) ustawiają się w jednym lub kilu szeregach (rokudo) przed instruktorem – zawsze najwyżsi stopniem od lewej strony instruktora, czyli po Twojej prawej stronie.
   

 12. W liniach „gambate” dwa rzędy naprzeciw siebie osoby najbardziej zaawansowane ustawiają się najbliżej instruktora potem wg. Stopnia zaawansowania – zazwyczaj ta forma jest następną po rokudo formą ustawienia w dwóch szeregach twarzami do siebie.
   

 13. W momencie wejścia instruktora do dojo, kiedy ma się rozpocząć trening powinna panować cisza.
   

 14. Trening rozpoczyna się i kończy krótkim ceremoniałem. Na początku zajęć witamy się słowami „onegai shimasu”, zaś kończąc zajęcia dziękujemy sobie za wspólne ćwiczenia mówiąc „domo arigato gozaimasu”.
   

 15. Pierwszym elementem treningu jest rozgrzewka – wykonuj tylko te ćwiczenia, które prezentuje instruktor.
   

 16. Najlepszą atmosferą do trenowania Sztuk Walki jest cisza, która dotyczy rozmów. Dla tego nie rozmawiaj w czasie, kiedy instruktor prezentuje techniki, a podczas ćwiczeń z partnerem ogranicz swoje rozmowy do minimum.
   

 17. Rozpoczynając i kończąc ćwiczenie zawsze ukłoń się swojemu partnerowi wypowiadając słowa (jak w punkcie 14) w ten sposób dziękujesz mu za wspólne ćwiczenie.
   

 18. Gdy instruktor przerywa ćwiczenie by pokazać nową technikę usiądź jak najszybciej w seiza lub „po turecku”. Po wyjaśnieniach podziękuj ukłonem i wróć do ćwiczeń.
   

 19. Aby zwrócić uwagę instruktora, ukłoń mu się. Po wyjaśnieniach instruktora, ukłoń mu się. Po wyjaśnieniach instruktora podziękuj ukłonem.
   

 20. Nie jedz, ani nie żuj gumy podczas zajęć.

bottom of page