Pierwszy trening
-
Przed rozpoczęciem zajęć poinformuj instruktora o tym, że będziesz ćwiczyć po raz pierwszy. W ten sposób instruktor zwróci na Ciebie specjalną uwagę podczas treningu.
-
Poinformuj instruktora o ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania ćwiczeń, technik. Jeśli miałeś/aś wcześniej kontuzje albo problemy zdrowotne – instruktor musi o tym wiedzieć.
-
Najważniejszą osobą na treningu jest instruktor – podczas zajęć jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich ćwiczących w Dojo. Dlatego należy wykonywać wszystkie jego polecenia (wyjątek – punkt 2).
-
Najlepszym strojem do treningu jest keikogi – specjalny biały strój do ćwiczeń składający się z bluzy, spodni oraz pasa. W Shinkendo dodatkowo należy wyposażyć się dodatkowo w hakama (szerokie spodnie maskujące układ nóg). Jeżeli nie posiadasz keikogi wystarczą długie spodnie dresowe oraz t-shirt, bluza dresowa z długim rękawem.
-
Przed wejściem do dojo czy na matę lub udając się do szatni, z szatni do toalety, załóż klapki (zori). To ważne by do dojo(miejsca treningów) i na matę wnosić brudu. Pamiętaj, że czystość maty oraz całego Dojo zależy również od Ciebie.
-
W Dojo i na macie ćwiczymy na boso. Możesz jednak ćwiczyć w skarpetach lub specjalnych bytach typu ”tabi”. W Shinkendo dopuszczalne jest obuwie zmienne typu „tenisówka”.
-
Przed treningiem zdejmij wszelką biżuterię oraz zegarek. W ten sposób chronisz siebie i innych od drobnych urazów.
-
Staraj się krótko obcinać paznokcie, aby nie podrapać swojego partnera.
-
Przed wejściem do Dojo wyłącz lub wycisz telefon komórkowy. Jeśli jednak zapomniałeś/aś o tym i Twój telefon dzwoni, wyłącz go bez odbierania. W nagłych przypadkach odbierz telefon i wyjdź poza dojo by nie przeszkadzać innym w treningu. Po powrocie czekaj na pozwolenie od instruktora by dołączyć do trenujących.
-
Jeśli wchodzisz lub wychodzisz z dojo obróć się twarzą w stronę kamizy (ściany honorowej najczęściej z kaligrafią szkoły, sztuki walki). Kłaniająć się pozdrawiasz wszystkich ćwiczących w dojo.
-
Przed treningiem i na jego zakończenie studenci (uczniowie) ustawiają się w jednym lub kilu szeregach (rokudo) przed instruktorem – zawsze najwyżsi stopniem od lewej strony instruktora, czyli po Twojej prawej stronie.
-
W liniach „gambate” dwa rzędy naprzeciw siebie osoby najbardziej zaawansowane ustawiają się najbliżej instruktora potem wg. Stopnia zaawansowania – zazwyczaj ta forma jest następną po rokudo formą ustawienia w dwóch szeregach twarzami do siebie.
-
W momencie wejścia instruktora do dojo, kiedy ma się rozpocząć trening powinna panować cisza.
-
Trening rozpoczyna się i kończy krótkim ceremoniałem. Na początku zajęć witamy się słowami „onegai shimasu”, zaś kończąc zajęcia dziękujemy sobie za wspólne ćwiczenia mówiąc „domo arigato gozaimasu”.
-
Pierwszym elementem treningu jest rozgrzewka – wykonuj tylko te ćwiczenia, które prezentuje instruktor.
-
Najlepszą atmosferą do trenowania Sztuk Walki jest cisza, która dotyczy rozmów. Dla tego nie rozmawiaj w czasie, kiedy instruktor prezentuje techniki, a podczas ćwiczeń z partnerem ogranicz swoje rozmowy do minimum.
-
Rozpoczynając i kończąc ćwiczenie zawsze ukłoń się swojemu partnerowi wypowiadając słowa (jak w punkcie 14) w ten sposób dziękujesz mu za wspólne ćwiczenie.
-
Gdy instruktor przerywa ćwiczenie by pokazać nową technikę usiądź jak najszybciej w seiza lub „po turecku”. Po wyjaśnieniach podziękuj ukłonem i wróć do ćwiczeń.
-
Aby zwrócić uwagę instruktora, ukłoń mu się. Po wyjaśnieniach instruktora, ukłoń mu się. Po wyjaśnieniach instruktora podziękuj ukłonem.
-
Nie jedz, ani nie żuj gumy podczas zajęć.