top of page
Eskrima_Doce_Pares_Silesia_LOGO-01.png
filipiny-flaga.jpg

Doce Pares Eskrima

Doce Pares to hiszpański termin oznaczający „dwanaście par”. Jednak termin ten otrzymał kilka znaczeń. Pierwszy odnosi się do dwunastu podstawowych ataków, które są wspólne w większości stylów i szkół Eskrimy oraz ich dwunastu podstawowych bloków.

Innym wyjaśnieniem jest to, że miało ono uhonorować dwunastu Mistrzów, którzy pierwotnie utworzyli organizację DOCE PARES w 1932 r., (każdy z tych mistrzów specjalizował się w odmiennym stylu). A kiedy członkostwo wzrosło do dwudziestu czterech w momencie inauguracji, termin „Doce Pares” stał się rzeczywiście bardziej odpowiedni.

Eskrima: system samoobrony, sztuka walki
i sport walki

 

Samoobrona: w większości części Filipin bezpieczeństwo na ulicach jest bardzo słabe, dlatego przemoc może być bardziej powszechna i możesz znaleźć się w sytuacji, w której będziesz musiał poradzić sobie z konfliktem fizycznym. Eskrima musi stale sprawdzać się w takich sytuacjach!

 

Sztuka walki: w centrum Eskrimy stoi jednostka, która trenuje i dąży do doskonalenia się. Równie ważne jest dobre zdrowie i ulga w codziennym stresie. Przede wszystkim kładziemy nacisk na unikanie niebezpiecznych sytuacji poprzez rozwiązywanie konfliktów, ale gdy konflikt staje się nieunikniony, nasze szkolenie rozpoczyna się od ochrony nie tylko nas samych, ale także naszych bliskich.

 

Sport walki: sportowa strona Eskrima zyskuje popularność na całym świecie. Oprócz Filipin ten ekscytujący, szybki sport rozprzestrzenił się teraz w wielu krajach, w tym w USA, Kanadzie, Anglii, Niemczech, na Węgrzech itp. Zawody są wyjątkowo trudne, szybkie i ekscytujące, których nie można przegapić!


Zapisz się >

eskrima1.jpg

Doce Pares Eskrima jako „Multi-Style

To było na początku 1970 roku, kiedy obecy SGM Dionisio Canete został poproszony przez swego ojca Eulogio Cañete, prezesa Doce Pares, aby przygotowywać i formułować program nauczania, który obejmowałby i rozumiał wszystkie style i elementy. Konkretnym celem było opracowanie programu szkolenia, który zapewniłby równe traktowanie i widoczność wszystkich oryginalnych stylów i za wszelką cenę zapewnił należne zaszczyty i uznanie wszystkim założycielom. Stąd narodziny systemu „Multi-Style”, który bardzo dobrze pasował do GM Dionisio, ponieważ on i jego trzej starsi bracia byli jednymi z nielicznych, którzy mieli szczęście nauczyć się wszystkich oryginalnych stylów wprowadzonych przez mistrzów - założycieli, kiedy powstał Doce Pares w 1932 roku.

 

Eskrima (na filipinach najczęściej używana nazwa to Arnis, Kali) to najbardziej skuteczny
i wszechstronny system samoobrony.  

 

Pochodząca z Filipin Eskrima, jest dziś uważana na całym świecie za jedną z najbardziej kompletnych i najbardziej śmiercionośnych sztuk walki. Poza tym, że jest częścią szkolenia wielu jednostek wojskowych typu SWAT, może być nauczany i używany przez każdego, aby chronić siebie lub swoich bliskich.

 

Ćwicząc Eskrimę rozwijamy umiejętności posługiwania się kijem (jednym lub dwoma), nożem (jednym lub dwoma), sztyletem lub ich kombinacją używając np. w jednej ręce kij, a w drugiej noża. Jest też mnóstwo technik bez użycia broni białej, do tego dźwignie, rzuty i unieruchomienia dają nieskończone możliwości wykonania różnych technik.

 

Sztuka walki uważana za kompletną i najbardziej wszechstronną, ponieważ obejmuje wszystkie formy otwartych rąk i wszystkie zakresy różnych rodzajów walki z bronią. Te różne style zostały włączone do jednego programu szkoleniowego, w którym znajduje się coś, co obecnie znane jest pod nazwą „Multi-Style” System Eskrima Doce Pares.

 

Program szkolenia ESKRIMA DOCE PARES w odpowiedni sposób uczy koordynacji, szybkości, poruszania się. Jest tak opracowany, aby osoby początkujące, które nigdy nie miały do czynienia ze sztukami walki bardzo szybko zaaklimatyzowały się i zaczęły poznawać oraz przyswajać podstawy.

 

Wiedzę, którą zdobywamy, a później przekazujemy podczas naszych treningów regularnie otrzymujemy bezpośrednio od Mistrza Ferenc Dankó (5 dan Eskrima, 2x mistrz Europy, 7x mistrz świata) – głównego instruktora Doce Pares Eskrima Eastern Europe, osobistego studenta legendarnego SGM Dionisio Cañete.

 

Do chwili obecnej nie jest łatwo nauczyć się prawdziwej Eskrimy, ponieważ ma ona tak wiele części, a także wiele zasad. Większość mistrzów i arcymistrzów zna i uczy tylko niektórych aspektów Eskrimy, ich specjalności i ulubionych. Ale w oficjalnym programie nauczania prawdziwego Doce Pares Eskrima (napisanym przez SGM Dionisio Cañete) możemy znaleźć wszystkie techniki i zasady w jednym spójnym systemie. Program obejmuje stare tradycyjne metody, a także nowo opracowane ruchy, ponieważ Doce Pares zawsze się rozwija.

Zapisz się >
 

eskrima2.jpgProgram nauczania systemu „Multi-Style” Doce Pares jest nauczany tylko w szkołach autoryzowanych przez Doce Pares International, oryginalną organizację Doce Pares i tylko jedną uznaną przez rząd Republiki Filipin, należycie zarejestrowaną w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd jako DOCE PARES INCORPORATED zgodnie z dowodem rejestracyjnym nr 1373.

Mistrzowie

 

Supreme Grand Master Dionisio A. Cañete (12 Dan)

 

Supreme Grand Master Dionisio „Diony” Cañete należy do drugiego pokolenia słynnej rodziny sztuk walki, braci Cañete z Cebu City na Filipinach. Jest najmłodszym synem GM Eulogio (Ylong) Cañete, głównego organizatora Doce Pares, który kierował organizacją od jej założenia w 1932 r. Aż do swojej śmierci w czerwcu 1988 r. Grandmaster Diony rozpoczął lekcje w Eskrima w 1946 r. W wieku ośmiu lat od jego ojca i brata Iluminado. Studiował u wszystkich najlepszych arcymistrzów (np. GM Felimon „Momoy” Cañete, GM Ciriaco „Cacoy” Cañete, GM Inting Carin i GM Maximo Cañete); w ten sposób poznał wszystkie elementy filipińskich sztuk walki. Oprócz Eskrimy GM Diony nauczył się także boksu i Kodokan Judo. W wieku 22 lat został pełnoprawnym prawnikiem. GM Diony połączył różne style oryginalnych mistrzów w jeden logiczny i metodyczny program nauczania. Dokonano tego w taki sposób, że nawet pośród innowacji i modyfikacji istota oryginalnych stylów komponentów pozostaje nierozcieńczona.

 

To on zaczął promować i rozwijać Eskrima na imprezach sportowych dla widzów na Filipinach, a później na całym świecie. Popularność Eskrima została znacznie podniesiona przez SGM Dionisio A. Cañete dzięki ciągłemu rozwojowi jego programu nauczania Doce Pares „Multi-Styles” i opracowaniu zasad dla turniejów walki z kijem WEKAF. W naszych czasach SGM Diony jest najwyższym mistrzem filipińskich sztuk walki. Jego prywatna siedziba główna Doce Pares Eskrima w Cebu jest popularnym miejscem szkoleniowym dla studentów i instruktorów, zwłaszcza tych pochodzących z innych krajów.

Master Ferenc Dankó (5th Dan)

 

Jest założycielem i głównym instruktorem węgierskiej organizacji Doce Pares Eskrima (założonej w 2005 r.) I Doce Pares Eskrima Eastern Europe (założonej w 2016 r.). Naukę sztuk walki rozpoczął w wieku 14 lat i ćwiczył kilka stylów: Kendo, Boks, Kick-Boxing, Wing Tsun Kung-fu (1. stopień mistrzowski), Capoeira, Kyusho Jitsu, Brazylijskie Jiu Jitsu i Doce Pares Eskrima. Oprócz Eskrimy jest założycielem i liderem-nauczycielem Zhineng Chikung & Taiji Hungary. Obecnie jest mistrzem 5 dan czarnego pasa Doce Pares Eskrima, 2x mistrzem Europy, 7x mistrzem świata i osobistym uczniem SGM Dionisio Cañete.

 

eskrima3.jpg

 

Mistrz Ferenc zaczął praktykować Eskrima w 2000 roku. Zawsze podążał za nauczaniem i prowadzeniem SGM Dionisio Cañete, ale także uczył się u wielu innych znanych mistrzów Eskrima (mistrz Danilo Huertas, GM Jose Borces, mistrz Gerardo Rusiana, GM Rudy Ray, GM Panto Cañete, GM Nick Elizar, GM Percival Pableo). Na Węgrzech jest pierwszym, który posiadł czarny pas oraz mistrzem świata w Eskrima i zaprosił po raz pierwszy oryginalnego filipińskiego mistrza w swoim kraju. Brał także udział w walkach Dog Brothers. W 2014 roku zorganizował XIII Mistrzostwa Świata WEKAF na Węgrzech, Debreczyn. Pod jego kierownictwem reprezentacja Węgier Eskrima wchodzi do najlepszych drużyn Eskrima na świecie. Dzięki swojej pracy Eskrima zyskuje coraz większą popularność na Węgrzech. W 2016 roku SGM Dionisio Cañete Wielki Mistrz mianował go na głównego instruktora z Europy Wschodniej, a celem Mistrza Ferenca jest rozprzestrzenienie oryginalnej Eskrimy w całej Europie Wschodniej.

bottom of page